معرفی هنر و محصولات میناکاری

در گذشته های بسیار دور هنر میناکاری در ایران بیشتر از سایر نقاط رواج داشته است. این هنر از دوران قبل از میلاد مسیح وجود داشته است و امروزه نیز کم و بیش در بعضی از نقاط جهان انجام میشود. در ایران نیز شهر اصفهان مرکز این هنر زیبا بوده و استاکاران اصفهانی محصولات بسیار زیبا و متنوعی را با استفاده از این هنر تولید می نمایند. طرح هایی که بر روی محصولات میناکاری قرار میگیرد معمولا شامل طرح های اسلیمی، بته جقه، حیوانات، هندسی و گیاهان می باشد.


میناکاری

در هنر میناکاری محصولات متنوعی همچون سرمه دان میناکاری، گلدان میناکاری، بشقاب میناکاری،زیورآلات،گلاب پاش و ... تولید میشود. این محصولات پاسخگوی کلیه ی نیازها و سلایق افراد سنتی پسند می باشند.


هنر-مینا-کاری


میناکاری معمولا بر روی مس انجام میشود اما فلزهای دیگری همچون طلا،نقره،برنج و ... نیز برای میناکاری مناسب می باشند.  برای به وجود آمدن یک اثر هنری میناکاری باید چند مرحله طی شود تا محصول کیفیت مورد نظر را به دست آورد.


گلدان-مینا-کاری


استادکار مربوطه ابتدا می بایست شکل اولیه و اصلی محصولی که میخواد میناکاری شود را به وجود اورد. سپس 3 الی 4 مرتبه لعاب سفید رنگ بر روی شی مورد نظر داده میشود و در هر مرتبه لعاب دهی شی به کوره با دمای 700 درجه میرود. بیشترین اشیایی که میناکاران امروزی میسازند شامل جعبه های خاتم کاری و میناکاری، گلدان میناکاری شده، سرویس چایخوری و شربت خوری میناکاری و ضریح های میناکاری شده برای امامان شیعی در شهرهای مذهبی ایران و عراق می باشد.هنر-مینا-کاری